Dietetická doporučení probírám vždy s každým klientem "na míru". Výbírám z nich ta nejdůležitější pro většinu lidí.
Pojetí zdravého stravování naší a východní kultury se velmi liší. Výběr a úprava potravin by měl reflektovat stav jedince, roční období, věk atd… Existují ale základní doporučení, kterými by se měl řídit každý z nás. Jíme několikrát denně a proto má jídlo pro naše tělo zásadní význam. Může nám prospívat, ale může nám i škodit.
Při dodržování základních doporučení získáte z jídla daleko více životní energie a vytěžíte pro sebe maximum.
- Jíme v pravidelnou denní dobu, nevynecháváme jednotlivá jídla. Hlavní “trávící” orgán slezina miluje pravidelnost.
- Jíme v klidu. Energie je tak zaměřena na trávení, není roztříštěná a strávit potravu je pro naše tělo snadnější.
- Mléčné výrobky rozbředlého charakteru (jogurty, mléko, smetana, jogurtové nápoje, cottage sýr, zakysaná smetana, termix, lipánek…) jíme střídmě, při zahlenění vynecháme úplně. Tvrdé sýry a máslo mezi tyto nedoporučené výrobky nepatří.
- Teplota jídla by měla odpovídat ročnímu období - v létě si můžeme dovolit chladnější potraviny i tepelně neupravené, v zimě naopak veškerou zeleninu tepelně upravujeme (stačí minuta na pánvi). Nejíme chladné potraviny přímo z lednice.
- V zimě preferujeme místní ovoce (jablka, hrušky, sušené ovoce, které roste v našich zeměpisných šířkách). Tropické ovoce ochlazuje, jelikož roste v zemích, kde je tou dobou velké horko a místní obyvatelé se ochladit potřebují. My se naopak v zimě potřebujeme prohřát zevnitř.
- Džusy (i ty stoprocentní), smoothie, slazené nápoje jsou pro většinu lidí naprosto nevhodné.
- Často připravujeme vývary z kostí, nejlepší jsou tlusté hovězí kosti, vaříme je minimálně 4 hodiny.
Pojďme najít Vaši zdravotní rovnováhu
Tradiční čínská medicína už více než tisíc let pomáhá lidem na cestě k nalezení tělesné i duševní harmonie. Hledá příčinu nemoci, nepřekrývá jen její symptomy. Ptá se po důvodech vzniku, ty ošetřuje, a snaží se jim předejít.